Пародонтит і пародонтоз. Лікування в Вінниці
Пародонтоз і пародонтит - не одне і теж!
Незважаючи на те, що ці два захворювання мають схожі назви і їх часто плутають, між собою вони відрізняються клінічними проявами та методами лікування. Обидва вражають пародонт - комплекс тканин, що утримують зуб у кістковій лунці, що може призвести до втрати зубів для пацієнта. Але фахівець-пародонтолог в клініці Stomaline цього не допустить, при своєчасному зверненні за допомогою!
Основні скарги пацієнтів при пародонтиті:
- почервоніння, набряк, кровоточивість і болючість ясен;
- неприємний присмак у роті;
- неприємний запах із рота;
- рухливість зубів.
Пародонтоз. Чому випадають здорові зуби?
При черговому візиті до стоматолога може несподівано виявитися, що здорові зуби хитаються і існує ймовірний ризик того, що вони випадуть без видимих на те причин. Вся справа в тому, що зуби утримуються в пародонті. Саме він відповідає за їх правильне розташування. При зміні структури пародонту виникають дистрофічні зміни, в результаті яких зв'язковий апарат втрачає здатність утримувати зуби в потрібному положенні. Це і є пародонтоз зубів. Дане системне захворювання зустрічається досить рідко, але, тим не менше, кожен зобов'язаний знати, як воно проявляється і як вилікувати пародонтоз.
Причини виникнення пародонтиту
Основною причиною ураження пародонту є скупчення зубного каменю. Посилене розмноження патогенних мікроорганізмів призводить до розвитку запального процесу в яснах, пошкодження емалі зубів і проникнення патогенної мікрофлори в тканини пародонту.
Але існують й інші чинники, що нерідко призводять до розвитку пародонтиту:
- Травмування ясен неправильно підібраними коронками, протезами, неякісно поставленими пломбами.
- Патології прикусу.
- Підясенні зубні відкладення.
- Хронічні інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів.
- Цукровий діабет, гормональні порушення.
- Гіпертонус жувальних м'язів.
- Аномальне прикріплення вуздечок.
Причини виникнення пародонтозу
На сьогоднішній день основна причина пародонтозу не виявлена. Вважається, що важливим фактором є спадкова схильність. Нерідко патологія виникає у людей із захворюваннями ендокринної системи, наприклад, при цукровому діабеті. Також іноді причиною виникнення пародонтозу стає вегетосудинна дистонія, остеопенія, гіпертонія і навіть атеросклероз.
Якщо ж розглянути процес виникнення патології, то можна зробити висновок, що причина виникнення пародонтозу криється в порушенні кровопостачання тканин пародонту, що призводить до атрофії альвеолярних відростків щелеп. В результаті цього зменшується висота міжзубних перегородок. Зовні зміни помітити досить складно, а ось на рентгенограмі будуть явно виражені дистрофічні зміни кістки з характерним зменшенням міжзубних перегородок.
Ознаки пародонтиту і пародонтозу
Багато пацієнтів плутають пародонтит і пародонтоз. Насправді симптоми пародонтиту хоч і мають деякі подібності, все ж це два різні захворювання. Пародонтоз зустрічається вкрай рідко, в основному в літньому віці, на тлі обмінно-дистрофічних порушень в організмі, а пародонтит розвивається, як правило, внаслідок впливу мікробного агента на ясна і тканини зуба.
Серед симптомів пародонтиту можна виділити наступні:
- Зміна кольору ясен, схильність до кровоточивості.
- Наявність великої кількості м'якого або твердого зубного нальоту.
- Збільшення глибини пародонтальних кишень.
- Атрофія кісткової тканини.
- Виділення гною з ясен.
- Патологічна рухливість зубів.
- Набряклість ясен.
- Біль.
Якщо не надати своєчасну стоматологічну допомогу, пародонтит може переходити в хронічну стадію і спровокувати повне випадання зубів. Крім того, поширення інфекції на навколишні тканини здатне призводити до небезпечних для життя ускладнень. Методика лікування пародонтиту підбирається строго в індивідуальному порядку, залежно від вираженості запального процесу і стану пацієнта.
Пародонтоз належить до тих захворювань, які розвиваються довго і часом непомітно. У той же час, після виявлення і при відсутності ефективного лікування, симптоматика розвивається бурхливо і може призвести до втрати зубів.
На початкових стадіях захворювання зуби досить міцно утримуються в щелепі. Характерним симптомом є оголення шийок зубів. Зубні відкладення є не завжди. Ознак запалення і ясенних кишень, як при пародонтиті, немає. При огляді слизова бліда, трохи осіла, за рахунок чого здається, що зуби стали довшими. В області ураження на зубах можуть утворюватися клиновидні дефекти.
Тільки на останній стадії виникає рухомість зубів, яка веде до їх втрати. Як правило, на цій стадії приєднується пародонтит з ознаками запалення слизової.
Принципи лікування пародонтиту
Багато пацієнтів затягують з лікуванням пародонтиту, намагаючись обійтися місцевими протизапальними препаратами. В результаті такої недбалості в нашу клініку часто звертаються хворі з важкою формою ураження пародонту, на усунення якої потрібні матеріальні витрати і тривалий період часу. Висока вартість лікування пародонтиту абсолютно виправдана, адже використовуються якісні стоматологічні матеріали, препарати, сучасна діагностика.
Головним завданням місцевого лікування є видалення зубної бляшки і всіх факторів, що викликають її накопичення. Необхідно усунути запалення, ліквідувати пародонтальні кишені як джерело і накопичувач мікрофлори, уникнути деструкції і сприяти регенерації вже втрачених тканин, а також запобігти рецидивам.
Для оцінки ступеня тяжкості стану пацієнта і втрати кісткової тканини фахівець робить рентгенівські знімки. Так як головною причиною розвитку пародонтиту є активна життєдіяльність хвороботворних мікроорганізмів, то для забезпечення ефективності лікування проводиться ретельна очистка зубів і пародонтальних кишень від м'якого і твердого нальоту за допомогою ультразвуку, air-flow і за допомогою методу кюретажу, при якому забезпечується не тільки повне видалення зубних відкладень, а й полірування коренів зубів, що стримує утворення зубних відкладень в подальшому.
При пародонтиті протягом 7-10 днів проводиться антибактеріальна терапія. Антибіотики або антисептики можуть застосовуватися як місцево, так і в ін'єкційній або таблетованій формах. Важливим фактором є якісно запломбовані зуби без вогнищ інфекції і правильне протезування. За показами проводиться шинування зубів для того, щоб уникнути їх подальшого розхитування і втрати.
Після лікування пацієнт повинен уважно стежити за гігієною порожнини рота, уникати травмування ясен, регулярно усувати м'який мікробний наліт за допомогою якісних паст і професійного чищення зубів. Стоматологи клініки дадуть докладні рекомендації і розкажуть про правила чищення зубів.
Профілактика і лікування пародонтозу
Оскільки достовірної причини виникнення пародонтозу не знайдено, то не існує і методики ефективного лікування. Сучасні методи лікування спрямовані на боротьбу з симптомами, такими як: запальні явища, зменшення кісткової тканини і рецесія ясен.
Найбільш ефективним методом відновлення втрачених тканин пародонту є хірургічне лікування пародонтозу, яке проводиться з використанням остеопатичних матеріалів і мембран.
Якщо є обтяжений спадковий фактор, слід заздалегідь зробити всі дії, що попереджають виникнення патології. Профілактика пародонтозу зводиться до нормалізації кровопостачання слизової порожнини рота. При цьому важливе значення має харчування. Включайте в раціон такі продукти як печінка, м'ясо, бобові, злаки, зелень і овочі. При нестачі вітамінів і мікроелементів можна підібрати аптечні препарати, які будуть найбільш ефективні.
Ознайомитися з цінами можна тут. І не забувайте, що пародонтит без якісного лікування може позбавити людину здоров'я і красивої усмішки. Не витрачайте час на нескінченне застосування паст і мазей проти запалення ясен, тому що вони не здатні усунути зубний камінь і очистити пародонтальні кишені від бактеріальних відкладень. Наші стоматологи, маючи в арсеналі сучасне обладнання, допоможуть максимально комфортно і якісно усунути симптоми пародонтиту, впливаючи безпосередньо на причину хвороби.
Записатися на консультацію ви можете на офіційному сайті нашої клініки. Пародонтолог проведе детальний огляд, призначить проходження необхідних методів дослідження і підбере для вас найбільш підходящий спосіб лікування.