Виправлення прикусу у дорослих і дітей в Вінниці
Прикус зубів впливає на жувальну функцію, мовлення, естетику зубів і обличчя. Проблему аномалій прикусу у дітей і дорослих вирішують шляхом своєчасного ортодонтичного лікування.
Неправильним прикусом називають патологічне розташування зубів у верхньому і нижньому зубному ряду, що призводить до порушення функцій зубощелепної системи і до появи відхилень у роботі всього організму людини.

Формування прикусу відбувається в дитячому віці. Тому його аномалія вважається дитячою патологією. Ті зміни прикусу, які можемо спостерігати у дорослих, є результатом того, що їм не здійснили своєчасно ортодонтичне лікування.
Проводити виправлення прикусу і неправильного розташування зубів необхідно вчасно, оскільки з віком, коли прикус вже сформований, це стає складніше зробити. Корекція неправильного прикусу у дітей проходить швидше і ефективніше, ніж у дорослих.
Якщо в процес формування патологічного прикусу не втручатися зовсім, можливе виникнення ускладнень:
- Порушення росту нижньої і верхньої щелепи.
- Утруднення чистки зубів.
- Неправильна вимова звуків.
- Погіршення дихання.
- Хронічні інфекційно-вірусні патології (отити, гайморити, синусити).
- Порушення функції скронево-нижньощелепного суглоба.
- Неповноцінна робота травного тракту (через порушення якості пережовування їжі).
- Виникнення дефектів лицевого скелета.
- Розхитування зубів через неправильний розподіл жувального навантаження, аж до розвитку пародонтиту та повної втрати зубів.
- Поява міжзубних проміжків.
Причини утворення неправильного прикусу
Основними причинами розвитку неправильного прикусу є генетичні зміни і спадкова схильність. Часто, якщо у батьків виникали подібні проблеми в дитинстві, дитина теж може мати різні ступені патологій змикання щелеп. У дитячому віці відбувається активний розвиток щелеп і формування прикусу. Порушення виникають внаслідок впливу сприятливих факторів:
- Малоактивне смоктання грудей або годування новонародженого соскою (викликає неправильний або недостатній розвиток щелеп).
- Звичка дитини спати з іграшкою або кулачком під щокою, смоктати палець чи сторонні предмети.
- Порушення постави, звичка неправильно тримати голову.
- Часті вірусні захворювання дихальної системи, в результаті яких деформуються м'які тканини. Дитина постійно тримає рот напіввідкритим, що може негативно відображатися на розвитку і росту щелепи.
- Ендокринологічні патології.
- Неповноцінний догляд за молочними зубами, несвоєчасне стоматологічне лікування і передчасне видалення.
Поширені форми неправильного прикусу:
- Дистальний прикус - порушення змикання зубних рядів, що проявляється надмірним висуненням верхніх передніх зубів.
- Відкритий прикус - патологічне змикання щелеп, при якому з'являється характерна щілина між зубами верхньої та нижньої щелеп.
- Мезіальний прикус - патологія, що характеризується таким типом змикання щелеп, при якому нижні різці розташовуються перед верхніми і спостерігається надлишковий ріст нижньої щелепи.
- Дистопія - розташування окремих зубів у зубному ряду не на своєму місці.
- Глибокий прикус - вид прикусу, при якому верхні різці значно перекривають нижні при змиканні щелеп.
- Перехресний прикус - таке змикання щелеп, при якому нижній зубний ряд зсувається в бік.
Виправлення мезіального і глибокого прикусу часто проводять шляхом хірургічного втручання. Настільки складні операції вимагають серйозної підготовки і протипоказані в дитячому віці.
Особливості корекції патологій прикусу
Існує різний підхід до виправлення прикусу у дорослих і дітей. Батьки повинні розуміти, що в дитячому віці подібні порушення коригуються набагато простіше. Дитина менш сором'язлива, ніж, наприклад, підліток, та й лікування знімним ортодонтичним апаратом (пластиною) буде коштувати набагато дешевше, ніж виправлення прикусу брекетами або хірургічним шляхом.

Ортодонти стоматологічної клініки в Вінниці "Stomaline" проведуть лікування складної патології прикусу в будь-якому віці. Щоб лікування було успішним, перед його початком проводять ретельну діагностику і виявляють причини виникнення захворювання у дитини, попереджають рецидив після проведеного лікування.
Основними методами діагностики патологічного прикусу є:
- ортопантомограма;
- комп'ютерна томографія голови;
- магнітно-резонансна томографія;
- рентгенівські знімки;
- радіовізіографія.
За допомогою сучасних методів дослідження вдається оцінити тяжкість порушення прикусу і визначити тактику лікування для кожного пацієнта. Якщо сприятливими факторами в розвитку неправильного прикусу виступають внутрішні патології і шкідливі звички дітей, здійснюється їх своєчасна корекція. Стоматолог проводить ретельний огляд ротової порожнини, усуває наявні каріозні порожнини, зубний наліт, нежиттєздатні зуби. Якщо пацієнта чекає застосування коригувальних брекет-систем, то перед фіксацією в обов'язковому порядку здійснюється професійна чистка зубів. Це необхідно для того, щоб знизити ймовірність розвитку карієсу і запального процесу в навколозубних тканинах через наявність на зубах мікробного нальоту і каріозних змін.
Основними методами лікування і корекції неправильного прикусу є:
- корекційні вправи для жувальних м'язів і щелепи;
- застосування ортодонтичних конструкцій: пластинок, трейнерів, брекет-систем;
- хірургічне лікування: застосовується при наявності грубих дефектів прикусу, що з'являються ще в дитинстві або в період статевого дозрівання. Часто аномалії прикусу є вродженими патологіями і усуваються хірургічним шляхом.
Для виправлення неправильного прикусу у дитини найчастіше достатньо лікувальної гімнастики або знімних ортодонтичних конструкцій. У період зміни прикусу застосовуються трейнери, що коригують функції жувальних м'язів і виправляють порушення в розвитку кісткової тканини. Подібні апарати використовують по кілька разів на день протягом 40-60 хвилин.
Трейнери допомагають відучити дитину від шкідливої звички смоктати пальці і запобігають прогресуванню патології прикусу. Приділяючи належну увагу цьому безпечному способу виправлення неправильного прикусу до підліткового періоду, ми усуваємо ознаки патології без застосування брекетів і лікування хірургічним шляхом.
Для більш ефективного виправлення прикусу у дорослих і дітей використовують знімні і незнімні ортодонтичні апарати. До знімних відносяться «пластини», які зазвичай застосовують у дитячому віці. Для виправлення прикусу у дорослих використовують брекети.
Сучасні брекет-системи удосконалюються і стають практично непомітними в ротовій порожнині. Вони дають можливість вирівнювати зуби незалежно від віку, забезпечують ефективне виправлення неправильного прикусу у дорослих. Це відбувається завдяки тому, що дуга для брекет-системи зроблена з надміцного сплаву, який володіє так званою "пам'яттю". В основу дуги закладена форма правильного зубного ряду, до якої він буде прагнути на подобі пружини, розширюючи зубний ряд і переміщаючи в нього неправильно розташовані зуби.
Виправлення прикусу у дорослої людини з використанням брекет-системи може зайняти трохи більше часу, ніж у підлітка. Для закріплення результату лікування після зняття брекет-системи показано використання ретейнера - спеціальної конструкції, що запобігає виникненню рецидиву і повернення зубів у попереднє положення.
На нашому сайті ви можете ознайомитися з методиками виправлення прикусу без брекетів і з використанням брекет-систем. Професійні консультанти детально розкажуть про можливості ортодонтії в нашій установі, допоможуть записатися на консультацію.
Наші фахівці досконало володіють техніками сучасного лікування аномалій прикусу, активно впроваджують у свою стоматологічну практику інноваційні ефективні та малоінвазивні методи ортодонтичного лікування.