Ортодонтичне лікування зубів у Вінниці
Досить часто ми чуємо від дорослих пацієнтів фразу: «У моєму віці, мабуть, вже пізно мріяти про рівні та гарні зуби». Давайте спробуємо з'ясувати, коли ж найкраще розпочинати ортодонтичне лікування?
Ортодонти Вінниці радять, а в багатьох розвинених країнах є нормою показувати дитину фахівцю-стоматологу ще в дошкільному віці, оскільки вже в період молочного прикусу можна виявити патологію прикусу та спрогнозувати особливості її розвитку у дитини. За такого підходу, курс міогімнастики або простий ортодонтичний апарат (пластинка) можуть виправити порушення прикусу або зменшити його прояви.
Чи потребує моя дитина ортодонтичного лікування?
Поради батькам.
- Батькам варто звернути увагу на відсутність проміжків між молочними зубами. У дітей з гарними та щільно розташованими молочними зубами більше шансів на те, що постійні зуби можуть вирости криво.
- Також однією з проблем, яку можуть помітити батьки - зворотне перекриття передніх зубів, коли нижні різці перекривають верхні. Ця ситуація потребує корекції вже в період молочного прикусу.
- Надзвичайно важливо вчасно лікувати карієс молочних зубів, оскільки його ускладнення часто призводять до передчасного видалення зуба та дефіциту місця для постійного зуба. Молочні зуби утримують місце в зубному ряду для постійних зубів.
- Часто проблеми виникають у зв'язку з прорізуванням перших постійних зубів - молярів. Через те, що вони розташовуються останніми в зубному ряду, саме на них батьки рідко звертають увагу, часто приймаючи за молочні зуби. Це призводить до того, що перші моляри першими уражаються карієсом і руйнуються. Така ситуація потребує особливої уваги, оскільки перші моляри - шості постійні зуби, відіграють важливу роль при ортодонтичному лікуванні та як опора для будь-якого ортодонтичного апарату.
У період змінного прикусу, якщо у дитини виявлено патологію зубних рядів або є тенденція до формування неправильного прикусу, вибір стоїть між знімним пластинковим апаратом або міотрейнером, які допоможуть усунути або зменшити вираженість патології. Ортодонтичним лікуванням у цей період не варто нехтувати, мотивуючи це відмовою дитини носити пластинку або капу. Багато що залежатиме від того, як вона зрозуміє необхідність носіння апарату та засвоїть правила гігієни та догляду за ним. У більшості випадків раннє ортодонтичне лікування дозволяє уникнути видалення зубів на другому етапі виправлення прикусу.
Лікування брекет-системою стає можливим у віці 12-14 років і за наявності у дитини більшості постійних зубів. У цей період ще зберігається потенціал росту щелеп, що також є допоміжним фактором при лікуванні складних патологій прикусу.
Не варто засмучуватися тим, хто вперше потрапив на прийом до ортодонта вже у зрілому віці. Лікування у ортодонта дорослих пацієнтів має свої особливості, адже кістковий ріст вже завершено, але практично завжди є можливість покращити естетику посмішки, вирівняти зубні ряди та налагодити оклюзію.
У дорослій ортодонтії існує таке поняття, як «часткове лікування». До нього вдаються тоді, коли пацієнт потребує протезування або пародонтологічного лікування, яке неможливо провести без ортодонтичного втручання. Тоді метою лікування у ортодонта є не зміна прикусу, а усунення невеликих проблем для більш адекватного протезування, підсадки кісткової тканини, імплантації або клаптевих операцій тощо.
На завершення зазначимо, що хоча велике значення має те, коли ви розпочнете своє ортодонтичне лікування, у даному контексті доречно згадати приказку: «Краще пізніше, ніж ніколи».