+38 (097) 440-80-40
З любов'ю до Ваших зубiв...
Замовити дзвінок

Філія "Клініка": вул. Архітектора Артинова 13

Філія "Студія": вул. Костянтина Василенка 14Б

Як попередити карієс і зміцнити емаль зубів

Профилактика кариеса

Відвідування стоматолога з дитиною - для матері це ціла подія. До цього готуються довго і ретельно: п'ють заспокійливе і намагаються залучити тата – у нього нерви міцніші. Хоча стресу можна уникнути, якщо правильно підготуватися до зустрічі з лікарем.

За 9 місяців до...

25 років тому провели цікавий експеримент: групі вагітних жінок у другій половині терміну порадили дуже уважно стежити за ротовою порожниною. Майбутніх мам пролікували, навчили всім гігієнічним процедурам, правильно підібрали пасту та щітку. А згодом виявилося, що у їхніх дітей карієс виникає в десять разів рідше, ніж у тих, чиї мами не були в цьому плані такими прискіпливими. Цей факт підтвердив теорію про карієс як інфекційне захворювання. Отже, піклуватися про зуби своєї дитини потрібно ще за 9 місяців до її появи.

Не хвилюйся щодо спадковості: якщо у тебе погані зуби, не обов'язково, що вони передадуться і дитині. Так, стійкість емалі до карієсу має генетичний вплив, але це не фатально. А от якщо не доглядати за ротовою порожниною, тоді точно все може повторитися.

Ще один важливий момент у період вагітності - носіння обтягуючого одягу. Здавалося б, як це впливає на стан зубів? Як показує практика, безпосередньо. Річ у тім, що коли малюк знаходиться в утробі матері в головному, тобто нормальному положенні, і жінка надягає спідницю чи штани, що стискають талію, це може вплинути на розвиток лицьового скелета дитини, тобто деформувати його. І тоді вже зустрічі з ортодонтом не уникнути.

З перших днів

Часто можна почути від мами: «Звідки у моєї крихітки карієс? Адже їй лише 1,5 року і ми не даємо їй цукерок!» Виявляється, все дуже просто: достатньо раз облизати соску перед тим, як дати її дитині, і вхід для інфекції забезпечений. Таким шляхом передається не лише карієс, а й захворювання слизової оболонки ротової порожнини: кандидоз, молочниця.

Ще одна причина відвідати лікаря в ранньому віці - високе прикріплення вуздечки язика. Внаслідок такої вродженої особливості малюк не може нормально смоктати молоко. Усувається цей дефект легко: лікар підрізає вуздечку і дає можливість дитині нормально розвиватися.

Але робота стоматолога – це не лише «дірки та пломби». До його компетенції входить ще й розвиток щелепного скелета дитини. І якщо ти не хочеш потім займатися проблемою його, з народження стеж за тим, щоб крихітка не лежала весь час на одному боці, не підкладай високі та тверді подушки під голову і відучуй від смоктання пальця. Лицьовий скелет малюка досить м'який і його так легко деформувати.

З 2-х років дитину потрібно вчити чистити зуби двічі на день, після сніданку та вечері, а поївши солодощі, полоскати рот. Бажано прищепити їй цю звичку в якомога ранньому віці. Можна на власному прикладі. Надалі це допоможе уникнути багатьох проблем. Адже діти люблять льодяники та солодкі газовані напої, як не забороняй їх. А ти не зможеш завжди бути поруч, щоб перевірити, чи прополоскав він рот. Але зате будеш впевнена, що звичка зробить свою справу.

Від 6 і старше

У цьому віці діти стають не лише першокласниками. Відбувається ще одна важлива подія. У них з'являються перші постійні зуби – шістки. Прорізуються вони в самому кінці зубного ряду: незрілі, м'які та вразливі до карієсу, а батьки їх часто не помічають... Тому нерідко трапляється так, що зуб, навіть не встигаючи вирости, «прикрашається» з усіх боків дірками. Однак цього можна уникнути. Зараз у стоматології є така практика: покривати такі проблемні зуби (в тому числі і молочні) спеціальною захисною емаллю (сріблення – дещо застарілий метод). І тоді у бактерій не залишиться шансу.

Маленькому пацієнту в клініці гігієніст показує як правильно чистити зуби

Чому так стараються зберегти молочні зуби? Нерідко можна почути думку, що їх лікувати не потрібно, адже все одно випадуть. Це так. Але між тим моментом, коли дитина втратить «старого» помічника і отримає нового, постійного, може пройти кілька років. А ж протягом цього часу їй потрібно чимось жувати, щоб щелепа працювала і розвивалася. Ось і відповідь на питання, навіщо лікувати молочні зуби. Не варто забувати і про те, що карієс - це хронічні вогнища інфекції, які погано впливають на організм.

У першому та другому класі школярі через одного «красуються» беззубою усмішкою. Але якщо час іде, а у дитини все залишається на тому ж місці, - це привід звернутися до стоматолога. Рентген дозволить побачити, чи є взагалі зачатки постійних зубів. Якщо їх немає, подальшим лікуванням займається ортодонт. А буває так, що молочний зуб звільняє місце постійному, який уже проситься назовні. Тоді молодшого братика видаляють, щоб дати свободу старшому.

Нас консультує Наталія Савичук, д-р мед. наук, професор, завідувачка кафедри стоматології дитячого віку, головний дитячий стоматолог МОЗ України, ГУЗО та МО м. Києва.

Жіночі руки тримають смартфон з прорахунками

Розрахуйте попередню вартість лікування, пройшовши короткий тест за 20 сек

Розрахувати ціну онлайн ➜