Що потрібно знати про імплантацію зубів
Зубна імплантація набирає популярності серед різномаїття технологій відновлення відсутніх зубів. Немає сумнівів, що цей термін знайомий багатьом, але чітке уявлення про те, як відбувається імплантація зуба, існує лише у деяких пацієнтів. Недолік інформації тягне за собою міфи щодо даної маніпуляції. Щоб внести ясність і розвінчати більшість з них, розберемося, що ж є правдою, а що банальним домислом «знавців».
Для початку, давайте з'ясуємо, що собою уявляє ця стоматологічна маніпуляція. Імплантація зуба - це хірургічне втручання, що передбачає впровадження в кісткову тканину щелепи штучного імплантату на місце втраченого кореня зуба. Він забезпечує надійну фіксацію коронки або моста. При цьому немає додаткового навантаження на сусідні зуби, що продовжує їхнє життя. Крім відновлення жувальної функції, зубні імплантати ліквідують психологічний дискомфорт, пов'язаний з втратою зуба. Це надзвичайно важливо, оскільки гарна усмішка грає вагому роль у зовнішності, додає впевненості і привертає співрозмовника.
Дентальная імплантація проходить в декілька етапів. Спочатку проводять установку титанового імплантату, який подібно шурупу впроваджують в зубну альвеолу, на місце відсутнього кореня зуба. Потім через 3-6 місяців, коли імплантат закріпиться в кістці, з нього викручують гвинт-заглушку, залишаючи замість неї абатмент, що уявляє з себе конструкцію між імплантатом, з одного боку, і зубним протезом з іншого. Надалі на абатмент встановлюють керамічну коронку, знімний або незнімний протез.
Не слід плутати імплантат зі штифтом, який також уявляє з себе металеву конструкцію, але яка розташовується в існуючому корені зуба і служить для фіксації коронки. Отже, розглянемо міфи, які найбільш часто зустрічаються стосовно зубних імплантатів, в порядку їх поширеності.
Страх сильного болю під час імплантації
Чого найбільше бояться пацієнти стоматологів? Безумовно, болю. Якщо ви скажете комусь із знайомих, що зважилися на імплантацію зуба, обов'язково знайдуться некомпетентні «доброзичливці», які стверджують, що це нестерпно боляче. Насправді це міф. Сучасні анестетики дозволяють пацієнтові не відчувати болю, тільки незначний дискомфорт, як при лікуванні карієсу або простому видаленні зуба.
Боязнь відторгнення імплантанту
У суспільстві побутує думка, що є великий ризик відторгнення імплантатів. Не вірте чуткам. Насправді успішність приживання штучних зубних конструкцій становить 95-98%. Погодьтеся, це хороший показник. Професіоналізм доктора і успішно зроблена операція - це не єдині критерії для успішного результату. Соматичне здоров'я, відсутність інших стоматологічних проблем і ретельна гігієна порожнини рота - важливі ланки вдалою реабілітації. Тому стежте за своїм здоров'ям і хоча б раз на рік відвідуйте стоматолога. І що ще важливо, серйозно поставтеся до вибору лікувального закладу і кваліфікації конкретного стоматолога. Перш ніж сісти в крісло, поцікавтеся їх репутацією і досвідом, а також, уточніть види послуг, які ви отримаєте. Обговоріть з лікарем всі майбутні етапи імплантації зуба.
Дорожнеча даної процедури
Більшість людей, що не мають відношення до медицини, твердо переконані в тому, що зубна імплантація - наддорога стоматологічна маніпуляція. Безумовно, вона вимагає певних матеріальних вкладень. Але у зв'язку з стрімким зростанням сучасних технологій і конкуренцією між клініками ціни істотно знизилися. Сьогодні імплантат преміум класу можна поставити за ціною стандартного.
Вигідні пропозиції пропонує стоматологічна клініка Стомалайн у Вінниці, де імплантація зубів європейського рівня обходиться пацієнтові за оптимальною ціною. Техніка імплантації настільки відпрацьована, що стає значно дешевше деяких видів протезування.
Складність операції по імплантації зуба
Черговий міф стосується самої операції, наскільки вона технічно складна. По трудомісткості хірурги порівнюють імплантацію з видаленням зуба. Тривалість операції варіює у межах півгодини. Трохи більше часу йде при близькому розташуванні гайморової пазухи, що вимагає додаткової точності. На повну остеоінтеграцію йде близько півроку. Чим більше часу пройшло з моменту втрати зуба, тим довше період регенерації.
Навіть якщо у вас відсутній один зуб, постарайтеся, якомога раніше звернутися до стоматолога, щоб негайно заповнити дефект. Інакше сусідні зуби будуть компенсаторно зсуватися у бік відсутнього зуба, зміщуючи, таким чином, весь зубний ряд. Якщо не усунути проблему відразу, з часом збільшується навантаження на сусідні зуби. Адже їм доводиться жувати за себе і «за того хлопця». Погано пережована їжа тягне за собою проблеми з шлунково-кишковим трактом.
Тривала відсутність зуба призводить до атрофії щелепи. Через рік кістка на 25% розсмоктується, потім за кожний наступний рік процес атрофії прогресує на 4%. Отже, через кілька років після видалення зуба крім імплантації пацієнту знадобиться пластика кістки. Думаю, що ви переконалися в усій серйозності проблеми і її наслідків, тому не зволікайте з відновленням втраченого зуба.
У чому відмінність між зубними імплантами
Переконання, що всі імплантати однакові в якійсь мірі правильно. Так, дійсно, вони мають подібний склад з біоінертного титану, завдяки якому менше ризик відторгнення генетично чужорідного матеріалу. В іншому вони мають різну площу поверхні, дизайн, витримують різне допустиме навантаження і відрізняються різновидом з'єднання з абатментом, від якого залежать естетика і довговічність коронки, виконаної на даному імплантаті.
Випадки, коли імплантація зуба протипоказана
Протипоказань до імплантації зуба не так вже й багато. Це алергічна реакція на анестетики, СНІД, гемофілія, онкологічні новоутворення, інсульти, інфаркти. А значить, думка про те, що імплантація призначена виключно для соматично здорових людей - помилкова. Наявність цукрового діабету або остеопорозу є відносним протипоказанням до імплантації.
У разі дефекту зубного ряду або абсолютної адентії (повна відсутність зубів), незалежно від віку, найкращим рішенням стане імплантація. Це швидка і безпечна процедура, що забезпечує тривале усунення дефекту зубного ряду.
Імплантований зуб не зміщується, з ним ви можете відчувати себе впевнено. Під час їжі частинки їжі не потрапляють під нього, він не змінює смак їжі, не створює неприємного запаху і не викликає металевий присмак у роті. Коронка імплантованого зуба в точності повторює форму вашого рідного зуба, а ретельно підібраний колір відповідає відтінку емалі здорових зубів. Це означає, що нерідний зуб неможливо відрізнити від своїх.
Як потрібно доглядати за імплантованим зубом
Догляд за імплантатом нескладний, але вимагає певних навичок. Як і здорові зуби, коронку над імплантатом потрібно очищати від нальоту і залишків їжі два рази в день. Коли ж імплантат покриває зубний протез, то для більш ретельної гігієни в домашніх умовах бажано користуватися іригатором. Це пристрій, де вода з анисептиком під напором пульсує з дрібних отворів. Таким чином, чистяться зуби і масажуються ясна.
Сумніви щодо того, що зубні імплантанти з'явилися недавно
Пацієнти часто задають питання про методику імплантації та практичний досвід стоматолога в ньому. У них виникають сумніви, адже імплантація в Україні з'явилася відносно недавно. Безумовно, людей зрозуміти можна, оскільки ніхто не хоче ризикувати своїм здоров'ям. Щоб розібратися в цьому згадаємо історію.
Так, дійсно імплантологія відносно молода наука. Перший імплантат був успішно встановлений в 1965 році і він прослужив 40 років. А ендоскопічна операція зі стентування коронарних артерій з'явилася ще пізніше - в 1986 році. Завдяки цій малоінвазивної операції врятовано мільйони людей по всьому світу. І, хоча з тих пір минуло тридцять років, її ефективность і високу кваліфікацію наших кардіохірургів ніхто не бере під сумнів.
Чисельні симпозіуми і спеціалізовані курси служать навчальною програмою для лікарів. Вони допомагають українським стоматологам стати фахівцями у своїй справі. Ваше завдання дізнатися, по можливості, які відгуки залишають інші пацієнти про роботу імплантолога та скласти свою думку про лікаря на первинній консультації.
Що ще потрібно знати перед імплантацією?
Переконавшись в якості і довговічності титанових зубних конструкцій, деякі пацієнти замислюються про заміну рідних зубів на надійні імплантати. Адже так назавжди можна забути про проблеми з зубами, які так неминучі з віком. Все ж впадати в крайнощі не варто, тому що, якими б досконалими не були імплантати, немає нічого кращого, ніж те, що створила природа. Якщо ваші зуби здорові, доглядайте і максимально бережіть їх. А до досягнень імплантології звертайтеся тільки в разі проблем із зубами.
Особливу увагу слід приділити людям з обтяженим алергологічним анамнезом. Алергіки, зіткнувшись з необхідністю імплантації зуба, хвилюються про анестезію і про те, чи зможе їх організм «прийняти титанову залізяку». Всім пацієнтам без винятку, перед проведенням будь-яких стоматологічних процедур з використанням анестетиків, проводять алергологічну пробу. Продовжують лікування тільки в тому випадку, якщо реакція негативна. Що ж стосується прийняття імплантату, то в 98% випадків він приживається, завдяки тому, що виготовлений з титану, який не викликає алергічних реакцій організму.
Що ж робити, якщо імплантат все ж не прижився? Що буде з кістковою тканиною щелепи? Чи це небезпечно для здоров'я? Ці питання також варто обговорити. Небезпеки немає, тому що імплантат оточує капсула зі сполучної тканини. Вона запобігає виникненню запалення в кістковій тканині. В такому випадку імплантацію зуба проводять повторно після видалення попереднього.
Хіба можна робити МРТ, якщо у пацієнта зубний імплантат? Адже він металевий! Відповідь однозначна: можна. Чому? Титан інертний матеріал, який не може намагнічуватися. Тому наявність імплантату у пацієнта не є протипоказанням для діагностики за допомогою магнітно-резонансної томографії або комп'ютерної томографії.
Коли пацієнту потребується декілька імплантатів, краще встановлювати їх за один раз, або поступово, по одному? Будь-яка операція - це стрес для організму, під час якого він активує процеси регенерації, щоб скоріше відновити сили. За великим рахунком йому не настільки важливо один або п'ять імплантатів встановлено. Тим більше, що після імплантації необхідний профілактичний курс антибіотиків та протизапальних препаратів. Їх часте вживання не кращим чином позначиться на загальному здоров'я. Відповідно, численну імплантацію правильніше проводити одномоментно.
Чи можна зміцнити сусідні зуби, якщо з'єднати з ними імплантат, як це роблять в зубних протезах? Відповідь: ні. Поясню чому. У нормі зуби фіксуються зубної зв'язкою (пародонтом), завдяки чому вони мають незначну рухливість. Імплантат кріпиться абсолютно нерухомо. При жуванні зуб трохи вдавлюється у кістку, а якщо він буде з'єднаний з імплантатом, то імплантат, як більш виступаюча частина, понесе подвійне навантаження, а зуб, по суті, не функціонує. Наслідки такого тандему - перенавантаження імплантату, випадіння і атрофія кістки навколо нього.
Прочитавши статтю до кінця, сподіваюся, ви змогли розставити всі крапки над «і», тим самим розвіявши свої страхи і здогадки. Тепер головна ваша задача правильно вибрати команду фахівців, що складається з імплантолога, ортопеда і зубного техніка. Тільки руками професіонала можна зробити бездоганну усмішку. Бажаємо вам приємно усміхатися і мати здорові зуби.
Ось, майже все, що Вам потрібно знати про зубну імплантацію. Більш детально розповість тільки спеціаліст на консультації.